wtorek, 16 czerwca 2020

Radość, Duma, Miłość. Czy te emocje mają jakąś funkcję ?

Funkcjonalność pozytywnych emocji wyjaśnia teoria pozytywnej emocjonalności Barbary Fredrickson. Przeciwstawia się koncepcjom, które wyjaśniają znaczenie negatywnych emocji w funkcjonowaniu jednostek. Teoria ta zakłada, iż wszystkie pozytywne emocje są budulcem zasobów osobistych, że rozbudowują wszelkie indywidualne style myślenia i działania. Taka specyficzna tendencja do działania może być wynikiem procesu psychologicznego, który w określonej sytuacji ogranicza się do korzystania z osobistych stylów myślenia i działania. Pozytywne emocje poszerzają chwilowy zakres działań jednostki o zestaw różnych działań i myśli, które w swobodny sposób docierają do naszej głowy. Są to emocje takie, jak na przykład radość, zainteresowanie, zadowolenie, miłość, czy duma.
Radość poszerza ludzkie zachowanie przyjmując formę chęci do aktywności, dzięki której odczuwamy przyjemność, przekraczamy swoje granice, jesteśmy twórczy  i pomysłowi. Zainteresowanie sprawia, iż mamy chęć do podejmowania nowych wyzwań, zbierania doświadczeń, że chcemy testować rzeczywistość. Z kolei zadowolenie sprawia, że, czujemy się dobrze w aktualnej sytuacji życiowej, jesteśmy usatysfakcjonowani perspektywą dalszych działań. Duma pojawia się w momencie osiągnięcia jakiegoś celu, zachęca do dzielenia się swoimi sukcesami z innymi, wzbudza poczucie kompetencji w osiąganiu kolejnych celów. Miłość, jako „mieszanka” pozostałych emocji wyraża się pod postacią bliskich, ciepłych, bezpiecznych relacjach, w których powielane mogą być wszystkie wyżej wymienione zachowania.
Tendencje te są reprezentacją pozytywnych emocji. Poszerzają one wzorce myślenia i działania, które są indywidualne. Tendencje te są budulcem permanentnych zasobów osobistych, z których jednostka może korzystać w toku swojego dalszego życia. Przeżywanie emocji pozytywnych jest adaptacyjne, dlatego, że uaktywnia konkretne strategie regulujące negatywne emocje, czyli pozytywne emocje mogą systematyzować następstwa emocji negatywnych. Dodatkowo emocje pozytywne niwelują i osłabiają skutki doświadczeń i wydarzeń życiowych, w których pojawiają się emocje negatywne.
Bibliografia: Fredrickson, B. L. (2001). The role of positive emotions in positive psychology: The broaden-and-build theory of positive emotions. American Psychologist, 56(3), 218–226.
 Autor: Sandra Kisiel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Radość, Duma, Miłość. Czy te emocje mają jakąś funkcję ?

Funkcjonalność pozytywnych emocji wyjaśnia teoria pozytywnej emocjonalności Barbary Fredrickson. Przeciwstawia się koncepcjom, które wyja...