wtorek, 19 maja 2020

Efektywna nauka w czasie Pandemii

Jak skutecznie uczyć się w domu? Wielu z was jak nie wszyscy w obecnej sytuacji zastanawia się jak uczyć się skutecznie, tak aby nauka nie sprawiała trudności i była efektywna. Aby ułatwić wam zadanie przygotowałyśmy kilka rad. Zastosowanie ich nie jest trudne, a przyniesie wspaniałe rezultaty jeśli tylko spróbujecie zastosować je podczas nauki.
Właściwe przygotowanie.


Mimo tego, że pracujemy zdalnie staraj się codziennie wstawać o tej samej porze, możliwie jak najwcześniej rano – najlepiej o tej samej porze o której zwykle musiałeś wstawać. Zjedz pożywne śniadanie, skorzystaj z prysznica i ubierz się tak jakbyś wychodził do szkoły. Czynności te pozwolą Ci zachować rutynę oraz w odpowiedni sposób nastawić się na tryb nauki. Wiemy, że pkt. 1 nie jest łatwy, a przebywanie w piżamie bywa kuszące, ale nie zniechęcaj się dalej będzie już tylko lepiej.

Ustal harmonogram działania.

Natłok zadań do wykonania bywa przytłaczający, a nawet może odebrać zapał do działania. Odpowiednio opracowany plan pracy jest na to lekarstwem. Zorganizuj sobie kalendarz, lub organizer i zaplanuj w nim co i o której masz do zrobienia. Następnie trzymaj się planu i nie zamartwiaj się o kolejne jego punkty, przyjdzie na nie pora.



Planując najtrudniejsze zadania ustaw sobie na początku dnia. Kiedy jesteś wyspany twój organizm pracuje szybciej i lepiej. Duże zadania/projekty dziel na mniejsze części. Nie planuj nauki cały dzień z jednego przedmiotu. Z natłoku informacji wszystko ci się pomiesza, lepiej jest dzielić materiał na mniejsze partie i uczyć się każdego dnia po trochę.

  Zadbaj o ciche otoczenie.

Rozpraszacze w postaci włączonego telewizora, migającego komputera na stronie ulubionego portalu społecznościowego nie pomogą Ci w efektywnej nauce. Wyłącz więc i wygaś wszystko czego nie potrzebujesz do nauki. Pomocne też będzie wyniesienie z pokoju wczorajszych kubków po herbacie J i stosu ubrań do prania, w czystym pomieszczeniu myśli się lepiej. Otwórz na kilkanaście minut okno i przewietrz pokój.

  Miły punkt programu - przygotuj sobie coś na ząb.

Podczas godziny nauki nasz mózg spala całe mnóstwo kalorii, możesz więc stać się głodny. Warto zadbać o zdrowe przekąski wcześniej, aby nie odrywać się od nauki na zbyt długo, 
a jedynie na stosową przerwę na jedzenie. Do tego punktu oczywiście wspaniałą pomocą może być kochająca mama, albo tata! Któż robi tak dobre kanapki jak oni? Nie zapomnij o odpowiedniej ilości wody! W ciągu dnia wypijaj około 2 litrów wody. Odwodnienie jest Twoim wrogiem, może powodować ból głowy, niedowidzenie, senność i uczucie braku sił. Trzymaj więc szklankę w woda zawsze w pobliżu siebie.


Jak mus to mus!

Każdy czasem ma prawo mieć gorszy dzień, czasem może Ci się zwyczajnie nie chceć. Co wtedy? Nie odpuszczaj. To prawda, że nie jest to łatwe, ale postaraj się trzymać planu. Zobaczysz tym bardziej będzie cieszył Cię wykonany plan. To co może Ci pomóc w te gorsze dni to zaplanowana nagroda. Zastanów się co miłego mógłbyś dla siebie zrobić gdy skończysz naukę. Wizja nagrody będzie dla Ciebie w te gorsze dni dobrą motywacją.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Radość, Duma, Miłość. Czy te emocje mają jakąś funkcję ?

Funkcjonalność pozytywnych emocji wyjaśnia teoria pozytywnej emocjonalności Barbary Fredrickson. Przeciwstawia się koncepcjom, które wyja...